Ev ve İşyerlerinde Kullanılan Hırsız Alarm Sistemleri

Kablolu ve kablosuz alarm sistemleri olmak üzere iki şekildedir.Kablosuz sistemler de şu an için oldukça kullanışlıdır.Tabiki kalite li sistem alırsanız.Kablolu ve kablosuz sistemlerin de kullanılan mantık aynıdır.Tek fark kablolumu,kablosuzmu kullanacağınızdır.
İşyerinde yada evde olsun,önemli olan nokta,mekanlarınıza giriş noktalarıdır.Kapılar,pencereler vs..
Kapı kısımlarına genellikle manyetik kontak dediğimiz parçalar kullanılır.Bunlar iki parça halindedir.Birisi sabit kalır,diğeri ise hareket eden kapı kanadına yada pencere kanadına takılır.Alarm sistemi kurulu iken kapı yada pencelerde bir açılma söz konusu olursa,alarm sistemi devreye girer.Tabi cam olan olanlarda şöyle bir sıkıntı da mevcuttur.
Cam kırılmasıyla içeri girildiğinde,kanat açılmadığından dolayı sistem devreye girmez.Bu tip durumlarda,ya pır dedektör(hareket algılayan dedektör) kullanılıp içeri giriş esnasında alarm devreye girecek,yada darbe sensörü kullanılıp,kapıya yada pencereye vurma tarzı durumlarda,titreşim algılanıp alarm devreye girecektir.
Kepenk kullanılan işyerlerinde ise kepenk konnektörü kullanılmaktadır.Alarm devre dışı bırakılmadan kepenk’in kaldırılması gibi durumlarda alarm sistemi gene devreye girecektir.
Alarm sistemleri’nin kablosuz olan pır dedektör ve manyetik kontak modelleri pille çalışmaktadır.Kaliteli pil kullanıldığında ve hareketlerin yoğunların bağlı durumlara göre pil değişim süreleri değişmektedir.Alarm sistemin çalan harici sirenlerin de,kablosuz ve batarya ile çalışan modelleri bulunmaktadır.Fakat kablolu sirene göre,maliyet biraz yüksek olduğundan dolayı,çoğu kişi tüm sistem kablosuzda kullanılsa,sadece harici alarm sireni kablolu olarak bağlatmaktadır.
Kablolu alarm sistemlerin de , sadece keypad(tuş takımı) ile devreye alıp çıkarıyobilirken,kablosuz modellerde ise hem keypad hemde uzaktan kumanda ile devreye alıp çıkabilirsiniz.
Kaliteli ve üst modeller alarmların birçoğunda telefon hattı veya sim kart girişi bulunmaktadır.Bunlar alarm çaldığı anda sizin belirttiğiniz numaralara sinyal göndermektedir.Bazı modeller de ise internet girişi mevcuttur.Bu sayede mobil uygulamadan alarmınızı kurupyada iptal edebilir,alarm esnasında uygulama üzerinden bildirim alabilirsiniz.

Pin It on Pinterest