KategorilerYANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Konvansiyonel Duman Dedektörü
“Konvansiyonel” kelimesi, yeni adreslenebilir sistemlerde kontrol ünitesi ile iletişim için kullanılan yöntemi ayırt etmek için kullanılan bir kelimedir. “Konvansiyonel dedektörler” olarak adlandırılan dedektörler, eski birbirine bağlı sistemlerde kullanılan duman dedektörleridir ve çalışma şekilleri itibariyle elektrik anahtarlarına benzerler.
Bu dedektörler sinyal yoluna paralel olarak bağlanır, böylece akım akışı, duman veya diğer benzer çevresel uyarılar herhangi bir dedektörü yeterince etkilediğinde bağlı herhangi bir dedektör tarafından devre yolunun kapatıldığını belirtmek için izlenir.
Akım akışında ortaya çıkan artış (veya bir kısa devre), dumanın varlığının bir teyidi olarak kontrol ünitesi tarafından yorumlanır ve işlenir ve bir yangın alarm sinyali oluşturulur.
Geleneksel bir sistemde, duman dedektörleri tipik olarak her bölgede birbirine bağlanır ve tek bir yangın alarm kontrol paneli genellikle bir binanın farklı alanlarına karşılık gelecek şekilde düzenlenebilen bir dizi bölgeyi izler.
Yangın durumunda, kontrol paneli hangi zon veya zonların alarm halinde dedektör veya dedektörleri içerdiğini belirleyebilir, ancak hangi dedektör veya dedektörlerin alarm durumunda olduğunu belirleyemez.

 

Pin It on Pinterest