KategorilerYANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Optik Duman Dedektörü

Bir  optik duman dedektörü, kızılötesi, görünür veya ultraviyole ışık kaynağı içerir.Tipik olarak bir akkor ampul veya ışık yayan diyot (LED) – bir lens ve bir fotoelektrik alıcı – tipik olarak bir fotodiyot.
Nokta tipi dedektörlerde, bu bileşenlerin tümü, yakındaki bir yangından gelen dumanı içerebilecek havanın aktığı bir oda içinde düzenlenir. Atriyum ve oditoryumlar gibi geniş açık alanlarda, ünite içindeki bölme yerine optik ışın veya projeksiyonlu ışın duman dedektörleri kullanılır. Duvara monte edilen bir ünite, ayrı bir cihaz tarafından alınan ve işlenen bir kızılötesi veya morötesi ışık demeti yayar.
Cihaz veya alıcıya bir reflektör tarafından yansıtılır. Bazı tiplerde, özellikle optik ışın türlerinde, ışık kaynağının yaydığı ışık test edilen havadan geçerek fotosensöre ulaşır.
Alınan ışık yoğunluğu, duman partiküllerinden, havadaki tozdan veya diğer maddelerden saçılma nedeniyle azalacaktır; Devre, ışık yoğunluğunu algılar ve potansiyel olarak duman nedeniyle belirli bir eşiğin altında ise alarm üretir. Diğer tiplerde, tipik olarak oda tiplerinde, ışık, sensöre yönlendirilmez ve bu, parçacıklar olmadan aydınlatılmaz. Haznedeki hava partiküller (duman veya toz) içeriyorsa, ışık dağılır ve bir kısmı sensöre ulaşarak alarmı tetikler.

 

Pin It on Pinterest