KategorilerYANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Yangın Alarm Sistemi

Bir yangın alarm sistemi, duman, yangın, karbon monoksit veya diğer acil durumlar söz konusu olduğunda görsel ve işitsel cihazlar aracılığıyla insanların algılamasını sağlamak ve uyarmak için birlikte çalışan bazı cihazlara sahiptir.
Bu alarmlar, duman dedektörlerinden ve ısı dedektörlerinden otomatik olarak etkinleştirilebilir veya ayrıca yangın butonları veya duman çekme istasyonları gibi manuel yangın alarmı etkinleştirme cihazları aracılığıyla da etkinleştirilebilir.
Alarmlar, motorlu çanlar veya duvara monte edilebilir sirenler veya kornalar olabilir. Ayrıca, alarm veren hoparlör flaşları ve ardından bina içindeki insanları asansörleri kullanmamaları konusunda uyaran bir sesli tahliye mesajı da olabilir.
Yangın alarm sirenleri, cihazın ülkesine ve üreticisine bağlı olarak belirli frekanslara ve düşük, orta ve yüksek dahil olmak üzere farklı tonlara ayarlanabilir.
Avrupa’daki çoğu yangın alarm sistemi, değişken frekanslı bir siren gibi ses çıkarır.Yangın alarmı uyarı cihazları da farklı ses seviyelerine ayarlanabilir.
Bazı yangın alarm sistemleri, önceden kaydedilmiş ve manuel sesli mesajlar sağlamak için acil durum acil anons iletişim sistemlerini  kullanır. Acil anons sistemleri tipik olarak yüksek binalarda, arenalarda ve toplam tahliyenin gerçekleştirilmesinin zor olduğu hastaneler ve gözaltı tesisleri gibi diğer büyük “yerinde savunma” yerleşimlerinde kullanılır.Ses tabanlı sistemler müdahale personeline düzenli tahliye yapma ve bina sakinlerini değişen olay koşullarından haberdar etme yeteneği sağlar. Yüksek katlı binalarda yangının konumuna bağlı olarak her katta farklı tahliye mesajları çalınabilir. Yangının olduğu kat ve yukarıdakileri tahliye etmesi söylenebilirken, çok daha alçak katlardan beklemeniz istenebilir.

ACİL DURUM İLETİŞİM SİSTEMLERİ

2010 yılı civarında tanıtılan yeni kodlar ve standartlar, özellikle yeni UL Standardı 2572, yangın alarm sistemi üreticilerinin sistem seslerini genişletmelerine yol açtı.
Çok sayıda acil durum mesajı desteği de dahil olmak üzere toplu bildirim için yeni gereksinimleri destekleyen tahliye yöntemleri (örn. sert hava durumu acil durumu, güvenlik uyarıları).
Toplu bildirim sisteminin temel gereksinimleri, yerel tesislerin acil durum müdahale planına göre öncelikli mesajlaşma sağlamaktır. Acil müdahale ekibi, sahadaki olası acil durumların önceliğini tanımlamalı ve yangın alarm sistemi, bu acil durum müdahale planına dayalı olarak bildirimlerin yükseltilmesini ve indirgenmesini destekleyebilmelidir. Birçok üretici, ekipmanlarının bu yeni ve gelişmekte olan standartları karşıladığını onaylamak için çaba sarf etmiştir. Toplu bildirim sistemi kategorileri şunları içerir:
1- Sistemler bina içindedir ve en yüksek seviyede beka kabiliyeti sağlar Seviye
2- Sistemler bina dışında ve orta seviyede beka kabiliyeti sağlıyor
3-Kademe sistemler “Sizin Yanınızda” dır ve en düşük hayatta kalma seviyesini sağlar Toplu bildirim sistemleri, genellikle standart bir yangın alarm sisteminin bildirim cihazlarını, PC tabanlı iş istasyonlarını, metin tabanlı dijital tabelaları ve e-posta, metin mesajı, RSS beslemesi veya IVR tabanlı telefon metni gibi çeşitli uzaktan bildirim seçeneklerini içerecek şekilde genişletir.

 


Pin It on Pinterest